Yazı kategorisi: Genel

İletişim

İletışimsizlik içindeki kayboluş

Bizim en büyük eksikliğimiz, dili sadece bir konuşma vasıtası gibi bir basit anlama yüklememiz.

Oysa öyle geniş bir alan ki !

Misal ;

Uzay, kelime olarak sadece dört harf . Anlam olarak sonu olmayan keşfedilememis boşluk.

Mana alanında ise tirilyonlarca ve hatta sayısız gezegen ve günes sistemini içinde barındıran bir sonsuzluk şiiri.

Dünya, Kelime olarak beş harf. Anlam olarak eko sistem.

Mana olarak kapsadığı alan, milyarlarca birbirinin aynısı olmayan, insanın,  bitkinin, hayvanın kainattaki tek evi.

İletişim ; duygu ve düşüncenin alışveriş halidir, bir telgraf hattı gibi, bir karayolu gibi, yada bir tranvay hattı gibi, bir başlangıc , bir ulaşım, bir varış , bir geri dönüş, hali…  

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan bu topraklardaki dil , medeniyet mirası olup bir toplumdan bir topluma geçmiş bir birikimdir.

Üstelik sahip olunan inanç ile duygusal ve mana yönünden ciddi bir derinlik kazanmıştır.  Bu sebeple Türkçe bencede bu birikime sahip nadir dillerden bir tanesidir.

Şu noktayı iyi irdelemeli,  mutlu insan iletişimi düzgün kuran insan modelidir .

İnsan neden iletişim kurar ?

Sohbet, ihtiyacını belirtme, anlam karmaşasının önune geçmek, kendini anlamak, dünyayı ve kainatı anlamak, eğitim , öğretim, temel ihtiyaçlar. Bir tiyatroya gittiğimizde bile bilet alacağımızda önce danışmaya gidip, ben gösteriyi izlemeye geldim bir bilet verirmisiniz, diyoruz . 

İletişim ise sadece insanlar ile kurulmaz. Bitki araç hayvan bunlarında kendine göre bir lisanı var. Mesela bir köpek kuyruk sallıyorsa , sizi sevmiştir. Bir kedi miyavlıyorsa sizden birşey bekliyordur. Kuşlar ötüyorsa diğer kuşlar ile iletişim sağlıyordur.  Bir ağac kurumuşsa sessizce su istiyordur. Demir madeni yüksek ısıda erir .

Netice olarak; İletişim sadece seslerden oluşan bir kavram değil. Beş duyu organımızla hatta göremediğimiz, hava, su , frekanslar , manyetik dalgalar vb ile kurulabiliyor.

En sağlıklısı diye seçim yapmak biraz zor, lakin talep eden kişinin fiziki ve ruhsal durumuna göre bir kullanım gereksimi aşikar.

Mana boyutunda duru ben başka dil bilmedim, konuyu anlamayanlara türkçe dilinin duruluğuna örnek bir dizi olan Trt deki yunus emre dizisini öneririm. O vakit

Şimdi isterseniz, iletişim ile söylenmiş güzel deyişlere bakalım ;

Etkin iletişimde bulunabilmek için hepinizin dünyayı farklı şekilde algıladığımızın ve bu algılamalarımızı diğerleriyle iletişimimizde rehber olarak kullandığımızın farkına varmalıyız.

M. L.K

Çocuklar duyarak, yani hissederek iletişim kurarlar. Çocuk bir ruh okuyucusudur. Karşısındakinin ne söylediğini değil, ne söylemek istediğini anlarlar.

S. Çamlıca

En büyük iletişim problemimiz:
Anlamak için dinlemiyoruz.
Cevap vermek için dinliyoruz.Bingaman

Harfler, kelimeler ve cümleler çok derin .

M.Kocal